DIZEL ARAÇ MI, BENZINLI ARAÇ MI ALMALIYIM?

Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı?

Araba satın alırken alıcıların karar vermekte zorlandığı ikilem “Dizel araç mı, benzini araç mı?” ikilemi olmaktadır.. Araç satın alırken araba kullanıcılarının gelirine ve isteğine bağlı olarak seçmesi önem taşıyor. Bu şartlarda araba sahiplerinin ne kadar yol yapabildiği, arabadan beklentileri hangi markanın daha iyi performans sergilediği gibi kriterler ön plana çıkıyor.

“Dizel araç mı, benzinli araç mı satın almalıyız” sorusunun cevabını verebilmek için bir yılda ne kadar yol yapabileceğinizi hesaplamaktan geçiyor. Büyük şehirde yaşıyorsanız günlük kat ettiğiniz yol mesafesi fazla ise yakıt maliyeti açısından dizel araç seçmeniz sizin ihtiyacınıza uygun bir seçim yapmış olacağınız anlamına gelir.

 

 Neden Dizel Araç Almalıyım?

Dizel araçların benzinli araçlardan ayrı tutan yegâne özelliği, piston içerisinde sadece hava elementinin bulunması. Benzinli motorda piston içerisine sıkıştırılan yakıt + hava karışımı, dizel motorlarda sadece hava olarak gözler önüne seriliyor.

Sıkışan havanın düzenli bir basınç ve sıcaklığa erişmesiyle üst düzey basınçlı enjektörden yakıt püskürttürülerek, sıkışan sıcak hava bünyesinde yakıtın infilak etmesi ile piston aşağı yöne doğru itilmektedir. Bu fonksiyonel yapısı ile dizel araç, benzinli araçtan ayrılıyor. Dizel araçların birçok anlamda avantaj ve dezavantajları mevcut ama tercih edilmesinin en büyük nedeni yakıt tasarrufu olmasıdır.

Benzinli motora nazaran dizel motorun yüzde yirmi daha verimli olması, fazlaca tork geliştirmesi yüzde on beş az emisyon özelliği dizel aracın avantajlarından sayılabilir.

 Neden Benzinli Araç Almalıyım?

 

Benzinli araç almak istiyorum, dedirten birçok sebep var, bunlar;

 – Benzinli araç motoru dizel araç motoruna göre daha az ses yapar.

 – Benzinli araç bakım maliyeti dizel araç bakımına nazaran daha az tutar.

 – Ateşleme fonksiyonu benzinden dolayı daha güçlü olduğundan daha hızlı hızlanır.

 – Üst düzey performans sergiler.

– Zorlu kış şartlarında dizel araca göre daha çabuk ısınır.

İşte, sevgili okurlar; siz de seçiminizi yaparken bu ayrıntılara dikkat ederek yeni araba modellerinden birini tercih edebilirsiniz.

Bu ilana benzer arama terimleri: