OTOMOBIL SATIN ALIRKEN NELERE DIKKAT EDILMELIDIR?

Otomobil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geçtiğimiz yıllarda lüks olarak görülen fakat günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan ihtiyaçlardan biri de otomobil. 2017 yılı içerisinde ikinci el otomobil piyasasında yaklaşık 7.5 milyon, sıfır otomobil piyasasında ise yaklaşık 1 milyon satın alma gerçekleşti. Söz konusu, otomobil satın almak olduğunda kimimiz oldukça tecrübeliyken, bazılarımız ise henüz ilk otomobilini alıyor olabilir.

 Sıfır (Yeni) Otomobil Satın Alma

Sıfır otomobil satın alırken dikkat etmeniz gereken tek şey doğru tercihi belirlemektir. Pek çok doğru tercih olabilir tabi fakat yepyeni bir otomobil satın alıp sonra içinize sinmediğini fark etmek size acı verebilir. Sıfır otomobil almadan önce, hatta marka ve modele bile karar vermeden önce size en doğru tercihi yapmanızda oldukça yardımcı olacak şu soruları cevaplamalısınız;

 Satın alacağım otomobili ne amaçla kullanacağım?

 Kullanımım kısa mesafe mi yoksa uzun mesafe mi olacak?

 İş odaklı mı kullanacağım, sosyal hayatım için mi kullanacağım?

 Bütçem ne kadar?

 Ne konforda bir otomobil ihtiyaçlarımı yeterli düzeyde karşılıyor?

 Güvenli olmasını mı, hızlı olmasını mı yoksa ekonomik olmasını mı istiyorum?

 Ne kadar süre ile kullanmayı düşünüyorum?

Bu soruları cevaplamanız sizi duygusal hareket etmekten koruyacak ve en doğru kararı vermenizde size oldukça yarar sağlayacaktır.

 İkinci El Otomobil Satın Alma

İkinci elde satın alma kararı verilmeden önce oldukça dikkatli olmanızda fayda var. Şayet aradığınız otomobili bulduğunuzu düşünüyorsanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında yeteri kadar bilginiz yoksa, sizin için özenle madde madde hazırladığımız bu bölüm can simidiniz olabilir. Dikkatle okumanızı öneririz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken kısım kaporta. Otomobilin önceden hasar alıp almadığını, aldıysa ne düzeyde bir hasar olduğunu belirlemek önemlidir. Kaportada darbeli veya paslı kısımlar olup olmadığına da dikkat edin. Lastiklerin kullanışlı mı? yoksa aşınmış mı?olduklarını, yedek lastiğin olup olmadığını kontrol edin. Farları ve sinyal lambalarını kontrol edin. Göstergelere de düzgün çalışıyorlar mı diye bakmayı unutmayın. Satıcıdan aracın servis kayıtlarını isteyin. Şayet aracın servis kaydı varsa güven noktasında bir kaç adım daha ilerlemiş olabiliriz.

Yukarıdaki detaylar hakkında tecrübe sahibi olmayabilirsiniz. Hiç sorun yok. Aracı bir servise ya da oto eksperine götürebilirsiniz. Gerek servis gerekse oto eksperi araç hakkında size detaylı bir rapor sunacaktır. Bu sayede işlem görmüş veya değişmiş parçaları, aracın elektrik aksamının durumunu, şasesinde sorun olup olmadığını, aracın yürüyen aksamının ne durumda olduğunu, hatta varsa değişilmesi gereken parçaların neler olduğunu öğrenmiş olursunuz.

Satın alma işleminden önce aracın belgelerinin tam olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Ruhsat nüshalarını ve aracın garantisi devam ediyorsa belgesini kontrol edin. Otomobilin eski sahibine ait olan trafik cezası ve vergi borcu olup olmadığını teyit edin. Gerekirse bu konuda temiz kağıdı alın.

Otomobilin şase ve motor numaralarını ruhsattaki bilgiler ile karşılaştırmayı unutmayın. Aracın çalıntı olabileceği ihtimalini, düşükte olsa göz ardı etmeyin. Şayet bu küçük ihtimalle karşılaşmanız durumunda paranızı kaybetme riskiniz ise oldukça yüksek. Aklınıza takılan her şeyi, kontrolü yapan servise veya aracı satmakta olan kişiye kesinlikle sorun.

Son olarak, gerek sıfır otomobil gerekse ikinci el otomobil alırken imza atacağınız belgeleri dikkatle inceleyin. Verilen ücretin, komisyonun ve depozitonun anlaşmazlık olması halinde geri ödenmesi konusundaki şartlarınızı yazılı bir hale getirerek karşılıklı imzalamayı ihmal etmeyin.

 

 

Bu ilana benzer arama terimleri: