SIFIR ARAÇLAR ÜZERINDEKI VERGI KALKIYOR MU?

Sıfır bir araba alma hayali kuran birçok insan yüksek vergilerden ve dolar kurundan dolayı yükselen araç fiyatlarından dert yakınmaktadır. 2017 yılının ilk dört ayında % 35 daralan otomotiv sektörü, yapılan vergi artırımıyla daha da küçülecek gibi görünüyor.

Vergilerin artırılması neticesinde 90.000 TL alım fiyatına sahip olan bir Passat modeli bugün Türkiye’de 220.000 TL’den satışa sunulmaktadır. Yani 90 Bin TL’lik bu araçta 130 Bin TL vergi alınmaktadır. Bu oran inanılmaz bir oran olup vergiye verilen miktarla bir buçuk Passat daha alınabilmektedir.

Yani 2,5 Passat fiyatına 1 Passat sahibi oluyoruz ki bu da gerçek anlamda insana açı veriyor. Bu açıdan Türkiye’deki birçok otomobil kullanıcısı 60 Bin TL civarındaki kötü araçlara binmek zorunda kalıyor. Bu modeller hem teknik hem de konfor açısından 60 Bin TL verilecek araçlar dahi değildir.

Bu kapsamda otomobil firmalarının dikkatle takip ettikleri vergi indirimi araç satışında ciddi bir artış gösterecek gibi görünüyor. Ancak bu indirim yapılacak gibi görünmüyor. Özellikle enflasyon oranlarının yüzde 11’e çıkması, sıcak para akışının azalması iş yükünün tamamını vergilere bindirmektedir. Yani vergi ülkenin ayakta durmasını sağlayan en temel özellikler arasında yer almaktadır.

Özellikle sıfır araba almak isteyenlerin yılın son çeyreğini beklemelerini tavsiye ederiz. Çünkü vergi indirimi olursa bu son çeyrekte olacaktır. Bu açıdan daha uygun fiyatlarla araç almak isteyenlerin bu tarih aralığını beklemelerini tavsiye ederiz.

Şimdilik ufukta gözüken vergi indirimi yapılır mı yapılmaz mı şu an net değil; ancak eğer yapılmazsa araç satışı yapan birçok firma yavaş yavaş Türkiye piyasasından çekilecek gibi görünüyor.

 

Bu ilana benzer arama terimleri: