TASARIM VE KULLANIMLARINA GÖRE ARABALARIN İSIMLERI

Araba Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Günümüzde en önemli buluşlardan biridir araba. Arabalar kullanım amaçlarına göre ve kasa seçeneklerine göre farklı gruplara ayrılırlar. Özellikle yol tutuşları ve iç hacimleri açısından birbirinden farklı boyutlarda üretilen bu modelleri sizin için araştırdık. İşte, kasa yapılarına göre arabaların özellikleri:

 

Sedan, Station Vagon

 

Sedan, arkasız ve vagon dünyada en yaygın kullanılan araba çeşitleridir. Amacı ana olarak sahiplerini şehir içinde ve çok engebeli olmayan hafif engebeli yollarda istedikleri yere götürmektir. Fiyatları genellikle diğer araba çeşitlerine göre daha ekonomik ve daha makuldür. Volkswagen Passat sedan ve station vagon özelliğiyle bu türün en çok tercih edilen markası olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

SUV

 

4 çeker arabalar genellikle hem şehirde performanstan ve konfordan ödün vermeden sürüş imkânı, hem de engebeli yollarda yüksek performans sunan otomobillerdir.

4 çeker fiyatları arabayı üreten markaya göre değişiklik göstermektedir. Normal markaların ürettiği bir 4 çeker üst düzey markaların ürettiği bir 4 çeker kadar pahalı değildir ve fiyatı bir sedan arabaya yakındır. Ancak üst düzey markaların yaptığı 4 çeker arabalar daha göze batan bir yapıya sahiptir ve fiyatı ada normal markaların ürettiği 4 çeker arabalara göre daha pahalıdır.

 

SUV kategorisinde ise, Volkswagen Tiguan, Honda CR-V ve Ford Kuga hem fiyat hem de teknoloji açısından tercih edilmeye devam etmektedir.

 

Pickup (Kamyonet)

Kamyonet genellikle işi gereği dağa taşa ve engebeli arazilere gitmek zorunda kalan kişilerin, dağda sürüş yaparak macera peşinde koşanların ve belediyelerin kullandığı bir araba çeşididir. Fiyatları markasına göre değişmekle beraber üst düzey markaların kamyonetleri çok pahalı olabilirler.

 

Cabrio

 

Genellikle üst düzey markaların ürettiği ve sedan arabaların 2 kapılı çeşitlerine verilen isimdir. Sedan arabalara göre daha pahalıdır. Türkiye’de özellikle Volkswagen ve Audi serileri en çok satan markalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Volkswagen Scirocco bu türdeki araçlar içerisinde en çok tercih edilen modellerden biridir.

 

Spor Arabalar

 

Spor arabalar amacı performansa, yüksek hıza ve güvenliğe dayalı arabalardır. Spor arabaların fabrikasyon üretim olan modelleri olduğu gibi el işçiliği ile üretilen modelleri de vardır. Spor arabaların yapısı genellikle normal arabalara göre farklıdır. Örneğin, yere daha yakındırlar, lastikleri normal arabalardan daha geniştir ve mühendisler aerodinamiğe normal arabalardan daha fazla dikkat ederler. Sürücünün bulunduğu kısım çelik iskeletle güçlendirilmiştir ve genellikle daha hafif olması için özel bir maddeden yapılırlar. Bu madde diğer maddelere göre daha dayanıklı ve daha hafif bir maddedir. Spor arabaların fiyatları da buna dayalı olarak normal arabalara göre oldukça pahalıdır. Özellikle de el yapımı spor araba fiyatları çok çok pahalıdır.

 

 

Bu ilana benzer arama terimleri: