YENI ANLAYIŞIYLA SON MODEL CITROEN C3

Citroen C3 ile birlikteyiz. Burada ortalama 150 km kadar bu aracı kullanarak test sürüşlerini gerçekleştireceğiz. Kullanacağım yolda da izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. Hepiniz hazırsanız gelin yeni Citroen C3 aracını incelemeye başlayalım.

 

Her zaman olduğu gibi Citroen C3 aracını incelemeye tasarımından başlayalım. Tasarımı daha önce testini yapmış olduğumuz Citroen C4 Cactus modeliyle çok fazla benzerlikler gösteriyor.

 

Burada markanın yeni panjurunu görüyoruz. Far tasarımı Citroen C4 Cactus modeliyle neredeyse birebir aynı far tasarımı var diyebilirim. İç taraflarda gündüzleri kullanılıyor ve aydınlatma grubu LED farlarının altında yer alıyor. Onun hemen altındaysa etrafı kırmızı renge boyanmış olan sis lambalarını görüyorsunuz. Ayrıca logonun altında yine dikdörtgen 1 tane panjur var ve bu aracı önden baktığınız zaman hakikaten yolda geçen diğer rakiplerinden çok farklı bir tasarıma sahip olduğunu görüyorsunuz.

 

Profiline bakacak olursak C3 yerini aldığı modele göre biraz daha genişlemiş ve biraz daha uzamış görünüyor. Yükseklik olarak biraz alçaltılmış olsa da yapısıyla dikkat çeken özelliklerden bir tanesi de aracın çamurluklarının üstündeki plastik aksesuarlar olarak dikkat çekmektedir. Standart olarak sunuluyor olması araca dışarıdan baktığınız zaman bu eklentiler neticesinde biraz daha sanki crossovermış gibi görünmesini sağlıyor.

 

2017 model Citroen C3 de daha önemli olan burada Citroen’in patentini almış olduğu Eyer bant teknolojisine sahip koruma bantları. Bunu daha önce C4 Cactus testinde de sizlere göstermiş ve anlatmıştım. Ufak tefek iyi kapı açmalarda veya alışveriş market arabası yanınızdan geçerken yaşayabileceğiniz kazalardan ötürü aracın boyasını ve kapısını koruyan ve teknolojiye baktığınız zaman bu bantlar sayesinde aracı koruyucu bir hale gelmiş.

 

Aracın içi normal ölçülerde yer almaktadır. Araç B segmentinde yani küçük sınıfta yer aldığı için zaten bundan çok geniş bir yaşam alanı beklememek lazım. Diz mesafesi anlamında sınıf beklentilerini karşılıyor, diyebilirim; yani ancak makul seviyede bir diz mesafesi sunuluyor. Tavanın biraz alçak olduğu eskisine kıyasla anlaşılıyor; ama yine de burada tekrarsız birisiniz yani. Bu sınıfta bir otomobil alıyorsanız zaten arka koltuklarınız bu seviyelerde olacağını bilmeniz lazım.

 

Ortada oturacak yolcu içinde yine fena sayılmayacak bir yaşam alanı sunuluyor. Tabii ki ufak bir tane şaft tüneli var. Ayaklarınızı onun yanına koymamız lazım; ama bu oturduğumuz rahat bir şekilde sıranızı sağlıyor, diyebilirim. Burası için burada benim dikkatimi çeken bu koltuk döşemelerinin böyle biraz sünger gibi fazla yumuşak olması.

 

Aracın arka tarafına bakacak olursak burada büyük stop lambalarının otomobilin arkasını domine ettiğini görebiliyoruz. Aracın içi siyah renk ile kaplanmış, ayrıca tamponlar yine siyah renkli. Biz şu anda olan Burada demin anlattığım dodikler ile bir bütünlük içerisinde otomobilin kendine özgün bir yapıda olmasını sağlıyor. Bakalım bagaj hacmi bize neler veriyor.

 

Citroen C3 için söylendiği kadarıyla araçta 300 litrelik bir yükleme hacmi sunuluyor. Burası küçük sınıfın beklentilerini karşılayacak düzeydedir. Eksilerine gelecek olursak da bir yükleme işi biraz yüksek olduğu için eşyalarınızı buraya yüklerken biraz zorluk çekebilirsiniz; ama rakiplerinin de bundan çok daha farklı olmadığını da bence, bilmek lazım. Koltukları 60’a 40 oranında yatırarak da bagajı büyütme imkânınız var. Eğer, ürün tasarımı ile ilgili bu kadar konu yeter diyorsanız direksiyon başına geçiyorum ve marşa basıyorum.

 

Hadi, gelin. Citroen C3 aracının kapı kapama kolu biraz farklı, çok ergonomik değil; ama şimdi gözüküyor, zaten burası da bir hayli oyuncaklı. Ama onların hepsini sürüş esnasında değineceğim, artık marşa basıyorum ve sürüş kısmına geçiyoruz. Hadi, gelin.

 

 

Citroen C3 de birlikte Sinop’tan yola çıktık ve Samsun’a doğru gidiyoruz. Ben, tecrübe ettiklerimi ufak ufak sizlerle paylaşıyorum. Öncelikle aracın iç mekânına baktığınız zaman buranın hakikaten sempatik ve oyuncaklı olduğunu görüyorsunuz. Citroen C3 modelinde bir tane dokunmatik multimedya ekranı var. Orta konsulu domine ediyor ve göze gayet hoş görünüyor. Dokunmatik hassasiyeti fena değil, iyi bir şekilde çalışıyor; ama sistemin çok hızlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Burada konsola baktığımız zaman aracın dışında olduğu gibi kırmızı renkli detaylar burada da kendini gösteriyor ve otomobilin içine biraz renklendirilmiş vaziyette görüyorsunuz.

 

2017 model Citroen C3 modelinin iç mekânında kullanılan malzemelerin kalitesi için sınıfındaki diğer rakiplerle benzer seviyelerde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü zaten bu sınıfta çok fazla yumuşak plastik malzemeye yer verilmiyor; ancak bu araçta neredeyse hiç yumuşak plastik malzeme kullanılmamış; çünkü en üst tarafa baktığımız zaman da sert plastik ile karşılaşıyorsunuz. Burada deri bir malzeme kullanılmış; ama onun altında nereye dokunursanız dokunun sert ve çizilebilir plastik malzemeler kullanılmış. Başta da dediğim gibi bu sınıftaki bir araçtan zaten çok yüksek malzeme kalitesi beklememek lazım. Genel anlamda baktığınız zaman göze gayet kaliteli ve hoş görünüyor.

 

Aracın içinde dikkat çeken özelliklerden birisi de dikdörtgen formlu parçaların her yerde kullanılıyor olması, oldu. Konsolun tamamında, klima havalandırmaların üstünde, hatta bu kafa panelinde bile bu dikdörtgen formlu şekillere yer verilmiş ve bu formlar moda olmaya başladı

 

Citroen C3 2017 modelindeki göstergeler okunaklı, ortasında bir yol bilgisayarı ekranı var. Buradan tüketim değerlerini takip edebiliyorsunuz. Direksiyonun yapısı fena değil. Böyle iyi bir şekilde oturuyor, küçük eşya gözleri konusunda Citroen C3 çok fazla şey sunmuyor; ama ufak ufak alanlar sunuyor, diyebilirim.

 

Citroen C3 modelinin arka sıradaki yaşam alanından bahsederken koltuk döşemeleri de dikkatimi çekmişti. Şimdi de bakıyorum. Aracın koltuklarında da hakikaten çok yumuşak süngerimsi bir malzeme kullanılmış; ama neredeyse yolu yaralamış vaziyetteyim ve koltukların hakikaten hem yanal desteklerinin iyi olduğunu hem de gayet konforlu bir oturma pozisyonu sunduğunu söyleyebilirim.

 

Sürüş özelliklerine geçmeden önce Citroen C3 için en büyük yeniliklerden birinden kısaca bahsetmek istiyorum. Bu araçta entegre kamera sistemi sunuluyor. 16 gigabayt hafızaya sahip olan kamera direk aynanın arkasına yerleştirilmiş ve sizin sahanızda aracın önünde olup biten şeylerin fotoğrafını ve videosunu çekme özelliğine sahip. Bu çekmiş olduğunuz fotoğrafları veya videoları kabloyla bağlı olan telefonunuza direkt olarak indirip sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyorsunuz. Uygulamanın genç kullanıcıların hoşuna gideceğini düşünüyorum; ama sistemin asıl amacı bana sorarsanız güvenlik. Yani siz aracı kullanırken eğer bir kazaya karışacak olursanız sistem kazaya algılayarak bunun öncesinde ve sonrasında kayıt yapıyor ve sizin elinizde bu kazanın nasıl oluşmuş olduğu ile ilgili bir görüntü oluyor.

 

Citroen C3 modelinde, 1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği sunuluyor. 1.2 benzinli motor; 3 silindirli ve 82 beygir güç üretiyor. Dizel motor iki farklı güç seviyesinde sunuluyor; bunlardan bir tanesi 75 beygir, diğeri ise benim şu anda kullanmış olduğum 100 beygir gücündedir.

 

5 ileri manuel vites seçeneklerine sahip olan 2017 Citroen C3; 1.6 litrelik motorda 100 beygir güç ve 254 tork değerine sahip. Rakamları gayet tatmin edici; yani 2017 Citroen C3 ufak gövdesiyle çok rahat bir şekilde baş edebiliyor ve otomobilin gayet atak esnek olmasını sağlıyor.

 

Yeni Citroen C3 otoyol olan düz asfalt üstünde en ufak bir konfordan ödün vermiyor, onu söyleyebilirim; ama sürüşe çıkmadan evvel şehir içinde de tabi bazı bozuk asfalt üstünde gittiğimiz durumlarda oldu. Açıkçası oralardan darbeleri emmek konusunda süspansiyonların biraz nazlı davrandığını söyleyebilirim. Yani özellikle arka aksın çalışma sesini biraz içerde duyabiliyorsunuz. Süspansiyon konfor konusunda sınıfının beklentileri seviyelerinde bir konfor sunuyor, diyebilirim; ama tam nerede duruyor, dersiniz ortalamaların biraz altında diyebilirim. Yol tutuşları, eğer çok büyük beklentileriniz yoksa C3’de memnun olabilirsiniz. Ama özellikle bu elektrik destekli direksiyon konusunda size çok fazla şey vermediğini ve otomobilin önünde neler olup bittiği konusunda sürücü çok fazla bilgi sahibi yapmadığını da belli etmem lazım. Yalıtım konusuna gelecek olursak iç mekanı çok sessiz olmadığını söylemem lazım. Yani şu anda saatte 110 kilometre hızla temiz bir asfalt üstünde ilerliyoruz. Tabii, biraz yol, biraz da rüzgâr sesi içerde duyuluyor; ama bunun küçük sınıf bir otomobilde olduğunu düşünecek olursanız, bundan daha fazlasını beklemek bence iyimserlik olur.

 

Gelelim son olarak da yakıt tüketimi konusuna. Ben Yaklaşık 140 kilometre mesafe kat etmiş vaziyetteyim. Şu anda yol bilgisayarında bana 5.7 litrelik bir tüketim ortalaması gösteriliyor. Çoğunluğu tahmin edebileceğiniz gibi açık bir trafikte sakin bir sürüş karakteri ile gerçekleşti. Yani bu tam olarak bir ortalama tüketim değil de biraz şehir dışı tüketim ile daha yakın. Bir de yani bana sorarsanız bu motorun kesinlikle tutumlu potansiyeli var ve bu değerlerin kullanım stilinize göre biraz daha aşağı çekebilirsiniz.

 

Gelelim C3 ile ilgili son sözlere. 2017 model C3, 52.900 TL’den başlayan bir fiyatla satışa sunuluyor. C3 modelini sınıfındaki rakiplerinden ayıran en büyük yeniliği kesinlikle fiyatları olarak görülüyor. Hem fiyatları hem de farklı tasarım anlayışıyla dikkat çeken Citroen C3 tercih edilebilecek modeller arasında yer almaktadır.

 

Siz de aracın test sürüşlerine katılarak aracı daha yakından görebilirsiniz.

 

 

 

 

12 aylık ödeme planı ve vade oranları

Citroen 1,6 TDi aracını 12 ay taksitle satın alabilirsiniz. Şu anda 12 aylık ödeme planını görüntülüyorsunuz?

Aylık vade oranı 0.90 üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıntılı bilgi için ilan sahibi ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda Citroen 1,6 TDi arabasını senet ile veya banka kredisi ile satın alabileceğiniz diğer taksit seçeneklerini görebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

TAKSİT SAYISI TAKSİT TUTARI KALAN BORÇ
1. AY 2,442.22 TL 26,864.38 TL
2. AY 2,442.22 TL 24,422.17 TL
3. AY 2,442.22 TL 21,979.95 TL
4. AY 2,442.22 TL 19,537.73 TL
5. AY 2,442.22 TL 17,095.52 TL
6. AY 2,442.22 TL 14,653.30 TL
7. AY 2,442.22 TL 12,211.08 TL
8. AY 2,442.22 TL 9,768.87 TL
9. AY 2,442.22 TL 7,326.65 TL
10. AY 2,442.22 TL 4,884.43 TL
11. AY 2,442.22 TL 2,442.22 TL
12. AY 2,442.22 TL 0.00 TL
peşin satış fiyatı

52,900

12 aylık taksitle satış fiyatı

55,757


aylık ödenecek taksit tutarı

2,442 x 12

12 aylık vade farkı

2,857


TAKSİT SEÇENEKLERİ

6 ay taksit göster 12 ay taksit göster 24 ay taksit göster 36 ay taksit göster 48 ay taksit göster

Bu ilana benzer arama terimleri:

kartal escort